Який на смак булінг – кислий, солений чи для когось солодкий?!…. Булінг, або шкільне цькування: чому не варто все спробувати в житті. Учні мають знати, що булінг – це отрута! А що робити дорослим? Мовчати чи ні: поради батькам.

Якщо ваша дитина систематично піддається цькуванню, чого не варто робити:

💎Миттєво втручатися за будь-якого конфлікту, не даючи часу сторонам самим залагодити ситуацію.

💎Радити дитині самотужки протидіяти цькуванню: не звертати уваги, давати здачі, ображати у відповідь, просто перетерпіти складний період.

💎Давати дитині зрозуміти, що вона «сама винна» через «неправильну» поведінку, спосіб життя чи ще щось.

💎Намагатися самотужки «розібратися» з кривдником дитини чи її батьками в стилі звинувачень, докорів і погроз.

💎Повністю покладатися на вчителів і адміністрацію школи, не контролюючи ситуації!

💎Відмовлятися від переведення дитини до іншого класу/навчального закладу, якщо ситуація зайшла занадто далеко.

Що робити, якщо ваша дитина вже набула статусу жертви:

💎Тримати баланс і пам’ятати, що небезпечними є крайнощі: як недбаліть та ігнорування проблеми, так і надмірна паніка та емоційне розкручування проблеми.

💎Довіряти дитині і її здатності долати життєві труднощі.

АЛЕ, якщо є підозра у систематичних випадках психологічного насилля, яке дуже часто може бути не помітним і доводити дитину до суіциду – не зволікайте! На жаль, іноді буває, що повторювана фізична агресія може наростати – аж до загрози здоров’ю! У цьому випадку повідомляється шкільна адміністрація, а в разі її бездіяльності або загрозі життю дитини– поліція. Ви маєте шанс не лише захистити свою дитину, але й покласти край цькуванню як явищу в конкретному навчальному закладі. НЕ МОВЧІТЬ❗Якщо ви пересвідчилися, що дитина піддається психологічному цькуванню, повідомте класного керівника, шкільного психолога, соціального педагога, будь-якого вчителя, якому довіряєте, дирекцію школи(складіть письмову заяву-звернення). При цьому чітко сформулюйте проблему, називаючи речі своїми іменами. Коли явище отримує своє визначення та однозначну оцінку, можна розраховувати на адекватне реагування.

💎Дайте дитині зрозуміти, що вона не одна і що ви на її стороні. Виявляйте до неї любов, говоріть із нею, діліться своїми спогадами про аналогічні ситуації з ваших шкільних років. Знайдіть, за що хвалити сина або доньку, щоб підвищити самооцінку, подарувати впевненість у собі.

💎Проаналізуйте, чи все гаразд у вашій сім’ї? Зверніться до незалежного психолога, який не включений у шкільні процеси. Будьте готові до довготривалої роботи з фахівцем над оздоровленням родинних стосунків.

💎Спробуйте дуже обережно з’ясувати, які зовнішні чинники (з-поміж тих, що піддаються коригуванню) могли послужити приводом до цькування (надмірна вага, неохайність, недотримання правил гігієни, не адекватні прояви поведінки, неприємні для оточуючих звички, нетиповий одяг тощо). Спільно з дитиною працюйте над поліпшенням ситуації.

💎Допоможіть дитині обрати хобі, гурток, в якому їй буде комфортно і цікаво і який їй подарує нових друзів зі схожими смаками та захопленнями.

💎Віддайте дитину до спортивної секції, що зміцнить її фізично та додасть впевненості у собі.

💎Вчіть дитину навичкам впевненої поведінки, вмінню відстоювати свої інтереси, захищати свої кордони, гідно триматися, чітко формулювати думку, голосно відповідати. Спільно напрацюйте набір стандартних відповідей на дражнилки та образи.

💎Допомагайте дитині мріяти, вибудовувати плани, уявляти себе в світлому майбутньому, отримувати стимул працювати над собою.

Зважте всі «за» та «проти» переведення дитини в інший клас чи навчальний заклад. Врахуйте, що це лише один із паралельних способів вирішення проблеми. У новому учбовому закладі дайте дитині можливість почати все з чистого аркушу: нікому не розповідайте про справжні причини переходу (вигадайте якийсь нейтральний привід). Водночас не спішіть із таким рішенням – можливо, це булер має піти зі школи, а не ваша дитина.

За яких умов можливе цькування?

Булінг можливий у будь-якій школі.

Такі випадки цькування трапляються і в цілком благополучних та за всіма критеріями безпечних навчальних закладах. Тому вкрай важливо, щоб перший випадок водночас став останнім! І це справжній виклик професіоналізму та людяності педагогічного колективу.

Завдання школи: вживання елементарних заходів безпеки. Діти на перервах не повинні залишатися без нагляду дорослих, в школі відсутні неконтрольовані закапелки, де булери можуть познущатися зі своїх жертв. Учні ознайомлені з ознаками булінгу і алгоритмом дій у такому випадку.

Батьки мають право ініціювати (а за потреби – і профінансувати) встановлення в навчальному закладі відеоспостереження. Батьки також можуть допомагати вчителям організовувати для дітей цікаві спільні походи, екскурсії та відпочинок на природі, щоб діти більше дізнавалися хорошого один про одного, спілкуючись сім’ями.